Skořice

 
Tak já nevím, ale bez skořice to snad ani nejde, ne?
 
Skořice, to je královna všech sladkých jídel...v asijských zemích ale i těch slaných...Málokdo by dal skořici do rýže nebo k masu, ale je to výborná věc.
Na obrázku jsem Vám vyfotila skořici čínskou, která je vlastně mnohem používanější, než tzv. skořice pravá (cejlonská). Poznáte je od sebe snadno. Tato kůřa čínského skořicovníku se neuzavírá do typických trubiček. Používá se stejně jako cejlonská a v některých zemích se mezi nimi vlastně moc nerozlišuje. Jedná se stejně vlastně o příbuzné, jen cejlonská skořice má trochu jemnější chuť.  Skořice je také jedno z nejstarších koření používaných v léčitelství. V Číně jsou totiž doklady o jejím používání už v roce 2700 před Kristem. 
 
Použití: Čínská skořice roste prakticky ve všech asijských zemích. Má kořeněně sladkou chuť a jemnou vůni.  Je součástí Čínské směsi pěti koření, kde jsou ve stejném podílu (skořice, anýz, fenykl, badyán a hřebíček). Používá se na pečená masa, na drůbež, do marinád. U nás se používá kusová skořice především na zavařování ovoce, do horkých nápojů. Dát si ji můžete do svařeného vína, kam neodmyslitelně patří, do bowle s ovocem...já ji dávám třeba do jablkové přesnídávky : Nakrájejte a okrájejte plný hrnec jablek, přidejte skořici a jakékoliv koření, které vám voní (hřebíček, badyán), s trochou vody povařte a rozmixujte. Stačí pak jen nandat do horkých sklenic, otočit dnem vzhůru a už si můžete pochutnávat třeba ráno s jogurtem a oříšky.
              Skořice cejlonská roste prakticky hlavně na Cejlonu, tedy na Srí Lance. Pěstuje si jinde, ale nikde nedosahuje takové kvality.  Už Féničtí kupci ji dopravovali jako vzácné a cenné zboží na Střední Východ a už v mojžíšových dobách se přidávala třeba do parfémů....tak takový parfém od Mojžíše....to bych chtěla mít ve své sbírce...:-)
Skořicovník může dorůst až do 10m výšky, ale kvůli sběru  se nechávají stromy dorůstat jen do 3 m pro lepší chuť. Dvou až tříleté větvičky se sklidí, vnější kůra se oloupne a zbytek se suší na slunci, kde se právě stočí do pevných ruliček.
 
Léčitelství: Skořice povzbuzuje žlázy s vnitřní sekrecí, odstraňuje bolesti žaludku a funguje jako přírodní tonikum. Pomáhá při nachlazení, zánětech dýchacích cest a při chřipce.